Alaja Erkki: Monsieur Magic - Aulis Rytkönen

Alaja Erkki: Monsieur Magic - Aulis Rytkönen


18,00 € sis. 0 % ALV
Varastossa 1 kpl
Teos, 2009. Kovakantinen, kuvakansin. K3. ISBN 9789518511857
Mallinumero: 8906
Tuotetunniste: 9789518511857

14 päivän palautusoikeus
Tuotekuvaus

Kiehtova elämäkerta kertoo, miten ankarista oloista lähtenyt savolaispoika taisteli tiensä ammattilaiseksi maailmalle. Rytköstä pidettiin jopa luopiona - hänet valittiin ammattilaisuransa aikana vain kerran Suomen maajoukkueeseen - mutta maailmalla hän oli kaikkien arvostama tekninen taituri.

Vanhan hyvän ajan välihyökkääjä oli Suomen ensimmäinen jalkapalloammattilainen. Rytkönen pelasi vuodet 1952-1960 Toulouse FC:ssa ja teki Ranskassa häikäisevän uran. Lempinimen Monsieur Magic hän sai loistavan tekniikkansa ja mielikuvituksellisen pelityylinsä ansiosta.

Rytkönen palasi ammattilaisuransa jälkeen Suomeen HJK:n pelaajavalmentajaksi. Rytkönen teki uraauurtavaa työtä myös naisjalkapallon parissa. Hän valmensi HJK:n naisia yli 10 vuoden ajan ja on ainoa valmentaja, joka on voittanut sekä naisten että miesten mestaruuden.

Kirja on kunnianosoitus suurelle ihmiselle ja urheilijalle. Rytkönen on monipuolisella urallaan, herrasmiesmäisellä tyylillään ja valtavalla auktoriteetillaan luonut pohjaa tuleville ammattilaisille ja valanut uskoa suomalaiseen jalkapalloon. Aulis Rytkönen täytti 80 vuotta tammikuussa 2009. Kirja on täynnä mielenkiintoisia tarinoita hänen itsensä kertomana.

KIRJOJEN KUNTOLUOKITUS

K5 Uusi

K4 Erinomainen

K3 Hyvä

K2 Välttävä

K1 Kehno

Mikäli kuntoluokitus on K2 tai K1, luokituksen syyt on kerrottu kirjan lisätiedoissa