Numminen, M. A.: Jazzin meining
Aviador, 2016. 114 sivua : kuvitettu. ISBN: 9789527063095, sidottu, kansipaperit. K5.
Jo useamman sukupolven kestosuosikki M.A. Numminen kertoo kirjassaan kokemuksistaan nuorena jazzharrastajana, ja esittelee ainutlaatuisen valokuvakokoelmansa 1960-luvun jazz-legendoista. Numminen valottaa suhdettaan jazziin ja "jatsiin". Somerolla Unto Monosen tangoyhtyeessä rumpalina uransa aloittanut Numminen oli mm. todistamassa Duke Ellingtonin ja Count Basien legendaaristen big bandien Suomen vierailut.
Hän oli kameroineen paikalla myös kun vanhanaikaisimmat jazzin ystävät poistuivat Kulttuuritalolta kesken John Coltranen ja Eric Dolphyn konsertin.
Ylioppilaslehden nuori reportteri Numminen oli itseoikeutettuna haastattelijana myös silloin, kun jazzin kauhukakara Theolonius Monk antoi haastattelun Sokoksesta ostettu karvalakki päässään. Suomessa M.A. Nummisen ja Uusrahvaanomaisen Jatsiorkesterin ”meining” on kaikkien rakastamaa kulttuurihistoriaa.