Vakkuri, Juha: Leokongo : runoelma

Vakkuri, Juha: Leokongo : runoelma


7,00 € sis. 0 % ALV
Varastossa 1 kpl
Like, 2006. 211 sivua. Sidottu, kansipaperit. K4.
Tuotetunniste: 952-471-785-9

14 päivän palautusoikeus
Tuotekuvaus

Kihisevän jännittävä ja monikasvoinen matka kolonialismin ajan Afrikkaan – rakkautta ja kuolemaa enemmän kuin laki sallii.

Leokongo on Juha Vakkurin suurtyö, jota varten hän on perehtynyt laajaan historialliseen aineistoon. Menneisyyden henkilöt tutkimusmatkailija Henry Morton Stanleysta Belgian kuningas Leopoldiin, afrikkalaisista heimokuninkaista alistettuihin kuminkerääjiin, muuttuvat teoksen sivuilla vereväksi lihaksi. He kertovat kukin Kongon vapaavaltion syntytarinan omalla suullaan. Harva tarina valaisee siirtomaiden emämaiden suhdetta yhtä päätähuimaavasti.


 "Leokongo on poikkeuksellisen kiinnostava ja painava runokirja. Runoelma kuvaa eleettömästi ja tarkkanäköisesti, ironiaa ja kriittisyyttä pelkäämättä Belgian Kongon miehitystä [..]"

KIRJOJEN KUNTOLUOKITUS

K5 Uusi

K4 Erinomainen

K3 Hyvä

K2 Välttävä

K1 Kehno

Mikäli kuntoluokitus on K2 tai K1, luokituksen syyt on kerrottu kirjan lisätiedoissa